

25. novembar je proglašen Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama na Prvom feminističkom skupu žena Latinske Amerike i Kariba, koji je održan u Bogoti, Kolumbija, 18-21. jula 1981. godine.

Povod za organizovanje Feminističkih skupova tj. feminističkih konferencija u Latinskoj Americi je bila razmena iskustva feministkinja i diskusija o ženskom pokretu i njegovim budućim akcijama. Na Prvom skupu je odlučeno da se sistemski osude svi oblici nasilja prema ženama.

Nasilje prema ženama je definisano na način da obuhvata nasilne prakse koje žene sistemski trpe - od nasilja u porodici, preko silovanja i seksualnog uznemiravanja, pa sve do nasilja počinjenog u ime i od strane države, poput torture i zlostavljanja političkih zatvorenica.

Dašanji dan je izabran jer je to dan kada su ubijene sestre Mirabal - Patria, Minerva i Maria Teresa. Sestre Mirabal su bile političke aktivistkinje koje su svojim revolucionarnim akcijama pružale otpor diktatoru Rafaelu Trujillu ("El Jefe").

Zajedno sa četvrtom sestrom, Dedé, nazivane su "Las Mariposas" ("Leptirice"), i zatvarane su bezbroj puta, zajedno sa svojim muževima, zbog revolucionarnih akcija koje su sprovodile kako bi sabotirale i svrgnule diktatorski režim u Dominikanskoj Republici.

Delile su letke na kojima su pisala imena i broj onih koje je diktator ubio, ali su bile i zadužene sa pribavljanje pušaka i materijala za bombe koje je pokret otpora, "Pokret 14. juna", planirao da iskoristi za revolucionarnu pobunu i svrgavanje diktatora Trujilla.

Minervu, Patriu i Mariu Teresu je 25. novembra 1960. godine ubila Trujillova tajna policija, kada su krenule u posetu svojim muževima u zatvoru u Puerto Plata. Sestre su otete zajedno sa svojim vozačem, Rufinom de la Cruzom, i zatim tučene, mučene i zadavljene.

Kako bi učinili da njihova smrt izgleda kao nesreća, izmasakrirana tela sestara su vraćena u njihova kola, koja su potom gurnuta sa litice u planinski ponor.

Brutalno političko ubistvo sestara Mirabal je inspirisalo formiranje pokreta otpora diktatorskom režimu, a one same su postale simbol narodnog i feminističkog otpora. Šest meseci nakon njihovog ubistva, diktator Rafaelo Trujillo je ubijen.

Sestre Mirabal su i dan danas narodne heroine - "Ma koliko puta ih Trujillo zatvarao i oduzimao im imovinu, Minerva, Patria i Maria Teresa su uporno odbijale da odustanu od svoje misije povratka demokratije i građanskih sloboda u Dominikansku Republiku" reči su istoričara.

Drugi istoričar je rekao da je ubistvo sestara "imalo veći uticaj na Dominikance i Dominikanke od svih ostalih Trujillovih zločina (jer je) učinilo nešto mačizmu" i tako otvorilo put Trujillovom svrgavanju i atentatu šest meseci kasnije.

O sestrama su pisane pesme, poeme i knjige, izdate su poštanska markica i novčanica sa njihovim likom, 8. marta 1997. je oslikan mural "Un Canto a la Libertad" ("Pesma za slobodu") visok 40 metra, a od 27. novembra 2007. provincija Salcedo se zove Provincija sestara Mirabal.

Zbog svega navedenog, Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 17. decembra 1999. godine odlučila da se i zvanično 25. novembar obeležava kao Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, u čast sestara Mirabal.

SMRT FAŠIZMU, SLOBODA ŽENAMA



