Slavenais riska ieguldījumu fonda pārvaldnieks, Rejs Dalio publiskoja portfeli, kas spējot pasargāt ieguldītāja līdzekļus visos tirgus apstākļos. Šajā rakstā centīšos Tev paskaidrot, kas ir šis slavenais portfelis un kā Tu vari izveidot savu līdzvērtīga riska portfeli.
Kas ir līdzvērtīga riska portfelis
Par līdzvērtīga riska portfeli sauc ieguldījumu portfeli, kur katrs ieguldījums vai tā kategorija (aktīvu grupa) sniedz vienlīdzīgu pienesumu kopējam portfeļa riskam.
Tas nozīmē, ka šādā portfelī ieguldījumiem ar vislielāko sagaidāmo risku ir vismazākais svars un ieguldījumiem ar zemāko sagaidāmo risku - lielākais. Kā tieši šādu portfeli izveidot, pastāstīšu atsevišķā rakstā, bet te galvenais zināt pamat ideju.
Kāpēc vispār pieminu līdzvērtīga riska portfeli? "Visu laikapstākļu" portfelis ir vispopulārākais līdzvērtīga riska portfelis, kas tiek arī saukts par vissezonas ("All Seasons") un līdzvērtīga riska portfeli.
Populārākais tas iespējams ir arī tāpēc ka Rejs Dalio bija pirmais, kas popularizēja līdzvērtīga riska portfeļa ideju un šis ir viņa paraug-portfelis. Turpmāk bieži lietošu tieši vārdu vissezonas kā šī portfeļa nosaukumu.
Pēc šī raksta izlasīšanas, es ceru ka Tu pratīsi izveidot pats savu vissezonas portfeli. Vismaz uz papīra.
Reja Dalio “visu laikapstākļu” portfelis
Šī portfeļa līdzekļu sadalījums balstās uz pieņēmumiem par aktīvu grupu tendencēm dažādos tirgus apstākļos. Zemāk redzama tabula, kurā parādītas aktīvu grupas, kas sniedz vislabāko ienesīgumu dažādos tirgus apstākļos.
Kā redzams, obligācijas sniedz labāko ienesīgumu, kad ekonomika sarūk un inflācija mazinās vai pat veidojas deflācija. Zelts un izejvielas aug pieaugot inflācijai, bet akcijas aug pieaugot ekonomikas izaugsmei:
No šiem pieņēmumiem arī izriet portfeļa sadalījums:

- 40% ilgtermiņa obligācijas
- 30% akcijas
- 15% vidēja termiņa obligācijas
- 7.5% zelts
- 7.5% izejvielas
Šie svari ar laiku nemainās un nav saistīti ar sagaidāmajiem ienesīgumiem. Savā ziņā ļoti elementāri - visu portfeli var izveidot no 4-5 indeksu fondiem. Principā šāda portfeļa izveide ir samērā vienkārša sadali ieguldāmo naudu šajās proporcijās un .
tas arī ir viss, ko nepieciešams zināt, lai sāktu veidot savu vissezonas portfeli, bet aplūkosim arī kā šim portfelim ir gājis un kāds ir tā sniegums salīdzinājumā ar alternatīviem portfeļiem.
Iespējams sadalījumu iespējams uzlabot lielāka ienesīguma sasniegumam, ja papētām cik bieži ekonomika ir sarukusi līdz šim un cik bieži ir krities cenu indekss.
Tirgus uzvedība dažādos ekonomikas apstākļos
Lai papētītu vai ir iespējams uzlabot vissezonas portfeļa sniegumu, veicu izpēti Amerikas finanšu tirgus indeksa (S&P500) vēsturiskajam ienesīgumam.
Tirgus indeksa saru avots ir Yahoo Finance, pārējie dati (IKP, preču cenu indeks un obligāciju, izejvielu, zelta cenas) ņemti no FRED datubāzes. Visi dati pa ceturkšņiem no 1985.gada jūnija līdz 2020.gada jūnijam.

Apkopojot datus iegūstu sekojošo:
- 5.83% gadījumu inflācija bija virs noteiktā virsnormas līmeņa.
- 49.51% gadījumu ekonomikas izaugsme bija straujāka par kopējā perioda vidējo līmeni.

Ja skatāmies cik bieži katra situācija tika novērota:
- Ekonomikas izaugsme & virsnormas inflācija: 2.91%
- Ekonomikas lejupslīde & virsnormas inflācija: 2.91%
- Ekonomikas izaugsme & deflācija: 46.6%
- Ekonomikas lejupslīde & deflācija: 47.57%

Es izskatīju divus variantus:
- Option1 - Portfelis vadoties no tirgus apstākļu biežuma.
- Citiem vārdiem sakot - atlasu katru no četrām tirgus situācijām vadoties pēc ekonomikas izaugsmes/sarukšanas un inflācijas/deflācijas. Šo ceturkšņu skaitu izdalu pret kopējo novērojumu periodu. Iegūstu procentu, ko izmantoju sadalījuma veidošanai.
Obligācijām paļāvos uz Dalio sadalījumu (īsajām pret garajām) kā arī tam, kuri instrumenti sniedz labāku atdevi pie šiem apstākļiem.
- Option2 - Portfelis vadoties no tirgus apstākļu biežuma un instrumentu snieguma katrā situācijā. Šeit es izmantoju vēsturiskos datus, lai redzētu, kuri instrumenti sniedz ienesīgumu attiecīgajā periodā pret visu novērojumu periodu.
- Veicu atlasi tāpat kā pirmajā variantā, bet papildus sadalījuma veidošanai veicu arī instrumentu atlasi izvēloties ieguldījumus katrā situācijā, kam vidējais ienesīgums ir virs kopējā perioda vidējā ienesīguma un reizinu ar % cik bieži attiecīgā ekonomikas situācija novērota.
- Parity - Portfelis ar līdzvērtīga riska sadalījumu.
- Dalio vissezonas portfelis arī tiek uzskatīts par līdzvērtīga riska portfeli, bet šeit mums sadalījums gan būtiski atšķirsies.
Nedaudz jau pateikšu priekšā, ka instrumentus ilgtermiņa ieguldījumiem nebūtu ieteicams atlasīt pēc to vēsturiskajiem ienesīgumiem vien.
“Visu laikapstākļu” un alternatīvo portfeļu vēsturiskais ienesīgums

Šī raksta nobeigumā vēlējos padalīties ar dažu līdzsvarota riska portfeļu rezultātiem.

“Visu laikapstākļu” portfelim izmantoju sekojošus instrumentus un svarus, re balansējot tos reizi gadā:
- TLT 40%
- SPY 30%
- IEF 15%
- GLD 7.5%
- DBC 7.5%
Pārējo ieguldījumu portfeļu sadalījums:

- Risk parity:
- TLT 23.42%
- SPY 15.83%
- IEF 37.78%
- GLD 11.89%
- DBC 11.07%
- Option1:
- TLT 36.72%
- SPY 46.60%
- IEF 13.77%
- GLD 1.46%
- DBC 1.46%
- Option2:
- TLT 12.54%
- SPY 7.62%
- IEF 39.86%
- GLD 10.76%
- DBC 29.22%
Pēc datiem līdz 2010.gadam es veicu sadalījumu aprēķinu katrām alternatīvajām stratēģijām. Lūk kādi būtu bijuši rezultāti pēc 2010.gada, ja mēs ieguldītu kādā no šīm stratēģijām:
Kā var novērot grafikā, Option1 portfelis sniedzis pārsteidzoši labu sniegumu, bet Option2 portfelis - pārsteidzoši sliktu, ņemot vērā, ka atlases principi bija līdzīgi.

Lūk cik mēnešos (%) attiecīgie alternatīvie portfeļi pārspēja vissezonas portfeli:
- Option1 81.82%
- Option2 9.09%
- Parity 9.09%
- Equal Weigth (Vienāda svara) 18.18%
Ienesīgumi ir super, bet par portfeļiem nevar spriest pēc ienesīgumiem vien - mums ir jāizvērtē kāds ir risks, ko portfelis uzņemas, lai sasniegtu šādus ienesīgumus. Iesākumā aplūkosim Šarpa koeficientus:
Kā redzam, Option1 portfelis tiešām uzrādījis labāku ienesīgumu par uzņemto risku nekā Dalio vissezonas portfelis. Iespējams, tā ir tikai kļūda vai paradigmas maiņa finanšu tirgos, kas spiestu pamainīt vissezonas portfeļa svarus, vai man vienkārši paveicās/nepaveicās.
Ar 100% garantiju apgalvot nevaru, bet rezultāti šķiet, loģiski un iespējams mēs varētu optimizēt šo stratēģiju vēl tālāk kādā atsevišķā rakstā.

Aplūkosim kopējo ienesīgumu statistiku:
Šeit man vienmēr interesē aplūkot vai mediānas (50% atzīme) stāsta tādu pašu stāstu, kā vidējās vērtības (mean atzīme). Šajā gadījumā abi rādītāji atspoguļo vienu un to pašu:
Pēdējais rādītājs, kam vērts pievērst uzmanību ir STD (ienesīgumu standartnovirze).
Par riska rādītājiem uzrakstīšu atsevišķā rakstā, bet iesākumā pietiek zināt ienesīgumu standartnovirzi un vēl vienu būtisku rādītāju, ko bieži arī bankas rāda klientiem: maksimālo (vēsturisko) kritumu. Jeb cik vēsturiski bijis lielākais cenas kritums no tās augstākā punkta.
Lūk kādi rezultāti mums sanāk šiem portfeļiem:

- AllSeason -12.19%
- Option1 -12.75%
- Option2 -10.66%
- Parity -9.74%
- Equal Weigth -11.68%
Ja tā aizdomājies, ko tas nozīmē un ja spēj vizualizēt, kāda sajūta Tev būtu zaudēt tādu daļu sava portfeļa, tad šis rādītājs spēj visu salikt "pa plauktiem" izvēloties savu stratēģiju.
Redzot šos rezultātus, man gribētos teikt, ka vissimpātiskākais ir Parity jeb līdzsvarota riska portfelis, jo tam nav bijuši tik strauji kritumi un tas ir trešais ienesīgākais portfelis mūsu apskatā.
Līdzvērtīga riska portfeļu kritika
Pēdējie pasaules notikumi, kas saistīti ar COVID-19, likuši vairākiem investoriem apšaubīt līdzvērtīga riska portfeļu un tieši Reja Dalio vissezonas portfeļa nākotnes sniegumu.
Kritikas pamatā ir pieņēmums, ka notikusi paradigmas maiņa un akciju-obligāciju negatīvā korelācija jeb lineārās attiecības ir pārtrūkušas un lielais portfeļu svars obligācijās vairs nesniedz aizsardzību pret zaudējumiem.
Cita kritika, ko iespējams esi lasījis, ir salīdzinošais ienesīgums. Piemēram, šis http://NASDAQ.com  raksts ( https://www.nasdaq.com/articles/why-all-weather-portfolio-has-stumbled-2018-03-20) salīdzina vissezonas portfeļa sniegumu ar kapitāla pieauguma fondu.
Šāds salīdzinājums, ja veikts tikai izmantojot ienesīgumus, ir ļoti negodīgs.
Kā minimums būtu jāpiemin kāda ir portfeļa un fonda ienesīgumu standartnovirze, lai snieguma atspoguļojums būtu godīgs, jo tas 3x ienesīgums tika sasniedz ar krietni lielāku risku nekā vissezonas portfelī.
Mans personīgais viedoklis: tā ir drīzāk režīmu maiņa nevis paradigmu maina. Tiklīdz mums vairs centrālās bankas likmes kļūs atkal pozitīvas, režīms mainīsies uz iepriekš pieredzētajiem un akciju-obligāciju attiecības atgriezīsies vecajās sliedēs.
Kopsavilkums
Šajā rakstā apskatījām Dalio kunga "All Weather" portfeli un dažas manis piedāvātās alternatīvas. Protams, vēl ir virkne portfeļu, kurus neizskatījām (optimālā vidējā/deviācijas, minimālo svārstību u.c.), bet manuprāt Tu piekritīsi, cik pārsteidzoši labi ir rezultāti.
Patiesībā tik labi, ka es pat ieteiktu tev pārbaudīt vai Tev arī sanāk tāpat kā man. Ja atšķiras, iemet komentāru un pasaki kādus datu avotu un metodes tu lietoji, lai varu saprast, vai man ir kāda kļūda datos vai modelī.
Jebkurā gadījumā, es noteikti apsvērtu šo portfeli un tā oriģinālo sadalījumu.
Ja vēsturiskais ienesīgums 5% apmērā nešķiet vilinošs, vari veidot to portfeli izmantojot indeksu fondus ar sviru (fondi, kas aizņemas naudu, lai iepirktu vairāk aktīvu), tikai jārēķinās, ka arī svārstības pieaugs.
Līdzvērtīga riska portfeļi ir priekš ieguldītajiem, kas savus ieguldījumus cenšas nesūdzēties un pavairot, bet pirmām kārtām Warena Bufeta pirmais ieguldīšanas likums - nezaudēt naudu. Līdz ar to, iesaku nevērtēt šos portfeļus pēc to ienesīguma vien un īstermiņa periodos.
Šie portfeļi ir prieks ieguldījumiem, kas ilgst 10 gadus vai ilgāk. Viss, kas ir domāts īsākam periodam finanšu tirgos ir spekulācija.
Centīšos nākotnē parādīt arī kā pats vari izveidot līdzsvarota riska portfeli izmantojot MS Excel un Python.

Paldies, ka veltīji laiku, lai izlasītu šo rakstu līdz galam un iedod like vai komentāru, ja tev patika.
You can follow @nauris_krumins.
Tip: mention @twtextapp on a Twitter thread with the keyword “unroll” to get a link to it.

Latest Threads Unrolled: