THREAD

Μία μοναδική ιστορία από τις μικρές κατηγορίες της Αγγλίας βγαλμένη από τα 90s.
Η ομάδα που πρωταγωνιστεί σε αυτήν την ιστορία είναι η Καρλάιλ η οποία είναι διαχρονικά η βορειότερα εδρευόμενη ομάδα των αγγλικών επαγγελματικών κατηγοριών. Συγκεκριμένα , βρίσκεται στην επαρχία Cumbria στα σύνορα με την Σκωτία εξού και το παρατσούκλι «The Cumbrians”.
Η Καρλάιλ αγωνίζεται στην League 2 ( την 4η κατά σειρά κατηγορία ) και έχει λείψει μόλις μια φορά τα τελευταία 92 χρόνια από τις επαγγελματικές κατηγορίες (την σεζόν 2004-05). Η ιστορία μας αναφέρεται στην σεζόν 1998-99 όπου η Καρλάιλ αγωνιζόταν στην τότε λεγόμενη Third División
Προπονητής της εκείνη την σεζόν ήταν ο Nigel Pearson , νυν της Γουότφορντ σε μια άσχημη κατά βάσει χρόνια για τον σύλλογο γεμάτη γκρίνια για τον τότε πρόεδρο Michael Knighton (φωτο) που ήταν λογική συνέπεια της κακής αγωνιστικής εικόνας της ομάδας.
Μάλιστα , ελλόχευε μεγάλος κίνδυνος να υποβιβαστεί αφού δυο αγωνιστικές πριν το τέλος βρισκόταν μόλις στο +1 από την μοιραία 24η θέση στην οποία βολόδερνε η Scarborough. Στην προτελευταία αγωνιστικη , η Καρλάιλ θα φέρει λευκή ισοπαλία στην έδρα της Hartlepool και θα περιμένει να
δει το αποτέλεσμα της Scarborough η οποία αγωνιζόταν μεσοβδόμαδα εντος έδρας με την αδιάφορη Plymouth. Η Scarborough θα κερδίσει με το επιβλητικό 3-0 και θα ξεκολλήσει από την τελευταία θέση αφήνοντας την Καρλάιλ στη θέση του ουραγού με 1 πόντο να χωρίζει τις δυο ομάδες.
Επομενως όλα θα κρίνονταν την τελευταία μέρα της σεζόν κατά την οποία η Scarborough έπαιζε με την Peterborough εντος και η Καρλάιλ αντιμετώπιζε την Plymouth επίσης εντος έδρας. Εκείνο το διάστημα ο βασικός τερματοφύλακας της Καρλάιλ είχε πωληθεί και για να αντικατασταθεί είχε
είχε έρθει με την μορφή αναγκαστικού δανεισμού ο 25χρονος Jimmy Glass (συγκρατείστε το όνομα). Ενώ το ματς στο Scarborough βρισκοταν στο 1-1 , στο 49ο λεπτό η Plymouth θα ανοίξει το σκορ στο Καρλάιλ βυθίζοντας ψυχολογικά τους γηπεδούχους και προκαλώντας έντονη «γιούχα».
Απρόσμενα , στο 62ο λεπτό ο ηγετικός στόπερ David Brightwell (φωτό) της Καρλάιλ θα ισοφαρίσει με μακρινό σουτ δίνοντας ελπίδες στους «Cumbrians». Ωστόσο , μέχρι και το 90’ το σκορ δεν θα αλλάξει και ο τέταρτος διαιτητής θα υποδείξει 4 λεπτα καθυστερήσεων , 4 λεπτά μακριά
από τον υποβιβασμό ή μήπως όχι ; Στο 93’ ο επιθετικός της Καρλάιλ θα βγει τετ α τετ , θα πλασάρει και το γήπεδο θα ξεσπάσει σε έξαλλους πανηγυρισμούς , έως ότου να αντιληφθούν όλοι ότι η μπάλα δεν έχει μπει στο τέρμα αλλά είχε περάσει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών......
Παράλληλα το άλλο ματς θα λήξει ισόπαλο την στιγμή που η Καρλάιλ θα κερδίσει κόρνερ στο 94ο λεπτό για μια τελευταία ζαριά. Θα γίνει η σέντρα και μετά την ασταθή απόκρουση του γκολκίπερ της Plymouth ο προωθημένος Jimmy Glass θα πάρει το ριμπάουντ , θα σκοράρει και
θα σώσει την Καρλάιλ από τον υποβιβασμό ρίχνοντας την Scarborough στο καναβάτσο. Τις μέρες που ακολούθησαν η Scarborough θα κάνει ένσταση λόγω εκπρόθεσμου δανεισμού του Jimmy Glass η οποία όμως δεν θα γίνει δεκτη από την EFL.